top of page

13th Assembly
2023 - 2024

Representatives

Assembly Leadership:

Speaker: Jarek Schmanski

Vice Speaker: Ruben Garcia

Assembly Representatives:
  • College of Architecture and Urban Planning

    • Sidra Smith

  • School of Art and Design

    • Isabella Minkin

  • School of Dentistry

    • Osama Naji

  • School of Education

    • Ethan Lancaster​

  • College of Engineering

    • Adam Thompson

    • Ayden Riley

    • Hope Techlin

    • Jonathan Dunne

    • Ryan Schmidt

    • Sophia Freyre

    • Theodore Masterson

  • School of Information

    • Emma Heck

  • School of Kinesiology

    • Michelle Xiao

  • School of Law

    • Alexander Gavulic
  • College of Literature, Science, and the Arts

    • Ava Dororthy Yan
    • Benjamin Thomas
    • Dhanya Sethuraman
    • Eric Veal Jr.
    • Jacob Amspaugh
    • James Watke-Stacey
    • Jarek Schmanski
    • Julia Odhiambo
    • Liam Bijan Reaser
    • Mario Thaqi
    • Parker Long
    • Patrick Szendro-Arceo
    • Riley Kina
    • Spencer Lynn
  • School of Medicine

    • Joanna Hua

  • School of Nursing

    • James Parker Gilbertson
  • College of Pharmacy
    • Emma Fransen
  • School of Public Health

    • Jane Heystek

  • School of Public Policy

    • Cory Knittle

  • Rackham Graduate School

    • Angelica Previero

    • Chrystian Phillips

    • Curtiss Engstrom

    • Erin Neely

    • Ishaan Shetye

    • Magda Wojtara

    • Stefan Nielsen

  • Ross School of Business

    • Nate Cohen-Neamie

    • Ruben Garcia

    • Taylor Peterson

  • School of Music, Theater, and Dance

    • Valerie Xu-Friedman

  • School of Social Work

    • Reyhaneh Najafi Koupaei

Assembly Ex-Officio Representatives:​
  • International Student Ex-Officio

    • Vacant

  • First Year Graduate Ex-Officio

    • Vacant​

  • First Year Undergraduate Ex-Officio

    • Ellie Grehan

  • Transfer Student Ex-Officio

    • Vacant

  • Non-traditional Student Ex-Officio

    • Paige Cook

  • Pell-Grant Eligible Student Ex-Officio

    • Avery Berkebile

Assembly Interns:​
  • Matthew Castilho

  • Margaret Peterman

Committees

  • Rules Committee​​

    • Chair: Liam Reaser

    • Vice Chair: Riley Kina

  • ​Resolutions Committee​

    • Chair: James Watke-Stacy

    • Vice Chair: Stephanie Evangelista

  • Communications Committee

    • Chair: Alexander Gavulic

    • Vice Chair: Julia Odhiambo

  • Finance Committee

    • Chair: Mario Thaqi

    • Vice Chair: Nate Cohen-Neamie

  • Executive Nominations Committee

    • Chair: Eric Veal Jr.

    • Vice Chair: Patrick Szendro-Arceo

  • Ethics Committee

    • Chair: Eric Veal Jr.

    • Vice Chair: Adam Thompson

  • DEI Coordinator

    • Eric Veal Jr.​

  • Students of Michigan Delegate

    • Ilir Ziba​

  • Student Organization Committee Deputy Director

    • Benjamin Thomas​

bottom of page